Da li ste znali da je engleski trenutno četvrti najrasprostranjeniji maternji jezik na svetu (posle kineskog, španskog i hindua), sa otprilike 380 miliona govornika? Ovaj globalni jezik, Iako nije zvanični jezik u većini država, najčešće je drugi jezik koji se govori uz maternji jezik. Zbog izuzetno široke upotrebe, kako u javnoj tako i u privatnoj sferi života, engleski jezik godinama unazad zauzima primarno mesto u međunarodnim, akademskim i poslovnim krugovima.

NEST_-_Do_You_Speak_English

I zaista, danas je više nego ikada potvrđeno da vredimo onoliko koliko jezika znamo, pogotovo u očima budućeg poslodavca, koji će, između ostalog, na osnovu ovoga meriti naše kompetencije da konkretno radno mesto.

Ukoliko pođemo od činjenice da je gotovo nemoguće ravnopravno učestvovati u svakodnevnoj komunikaciji, pratiti televizijski program ili surfovati na internetu bez makar minimuma poznavanja engleskog jezika, nije začuđujuće da je ovaj kriterijum nezaobilazan kod skoro svakog konkursa za posao.

Zato, ukoliko želite da imate plaćeniji posao – a u nekim slučajevima ukoliko želite da uopšte imate posao – morate ispunjavati još neke uslove sem zadovoljenja tehničkih kriterijuma koji su navedeni u oglasu. Jedno od ključnih pitanja na kome insistira gotovo svaki poslodavac jeste: Do you speak English?

Odgovor na ovo pitanje ne podrazumeva samo odgovor Yes, naprotiv. U zavisnosti od konkursa, od vas se mogu tražiti različiti nivoi znanja engleskog jezika, od osnovnog, preko srednjeg, pa sve do onog najvišeg.

Ovo pitanje može da vas košta posla! Odgovor mora biti pozitivan, jer danas, u skoro svim oglasima za posao, kao obavezan uslov stoji znanje engleskog jezika! Ne samo da se ovaj uslov neposredno navodi u konkursu, već je veliki broj konkursa sačinjen na engleskom jeziku kako bi se automatski izvršila početna selekcija. Potreba poznavanja engleskog jezika se nekada čak i ne navodi, jer se podrazumeva da znate ovaj jezik.

 

Veoma često se dešava da kandidati, u cilju prevazilaženja ove prepreke, napišu da poseduju znanje engleskog jezika na visokom nivou,   da bi na razgovoru pokazali da to u stavri nije istina i da su uzalud trošili svoje vreme, a i vreme poslodavca.

Nove tehnologije i globalizacija nameću potrebu znanja ovog internacionalnog jezika čak i ukoliko konkurišete za neke operativne, niže   pozicije poput portira, prodavca, itd. Sve je više stranih firmi koje otvaraju predstavništva kod nas, što, naravno, dodatno nameće    potrebu znanja engeskog jezika kako bi komunikacija u firmi bila neometana. Čak i ako radite u domaćoj firmi, sve je veća verovatnoća  da ćete u nekom trenutku poslovati sa strancima. I u jednom i u drugom slučaju – ukoliko ne znati engleski jezik, za vas neće biti mesta.

Zato, ako već niste, uradite nešto povodom toga.

Kako biste izbegli situacije koje vas mogu koštati posla, počnite od početka, postepeno. Prva faza u poboljšanju znanja engelskog jeste da znate koji nivo znanja imate. Evo par kratkih testova koji vam mogu  pomoći da odredite svoj nivo znanja:

Nakon što odredite nivo znanja, predlažemo vam da se odmah latite učenja kako biste se ubrzo popeli jedan nivo više. Upišite školu stranih jezika, učite kroz YouTube tutorijale i druge online izvore za besplatno učenje engleskog jezika. Kada prevaziđete i ovu prepreku, to vam je samo stepenik više do uspešnog zaposlenja.
Radite na sebi, trudite se da učite svakog dana kad god možete i koliko god možete, jer znanje engleskog jezika će vam se sigurno isplatiti.

Tekst preuzet sa sajta: www.razvoj-karijere.com